روز پنجشنبه 30 دی ماه به اردوی موزه عبرت رفتیم. صبح باید ساعت 7و15 دقیقه مثل هر روز داخل مدرسه می بودیم ولی آن روز صبح من خواب ماندم و ساعت 8 صبح با عجله با پدرم راهی مدرسه شدیم.

ساعت 8 و 10 دقیقه به مدرسه رسیدم. فکر می کردم اتوبوس ها در حال رفتن باشند چون وقتی صبح به مدرسه زنگ زدیم گفتند سریع بیایید ولی این طور نبود و ساعت 30/8 تازه راه افتادیم و تا آن زمان در نماز خانه کلیپ راجع به موزه عبرت نشان دادند.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد موزه عبرت روی تصویر بالا کلیک کنید

تقریبا ساعت 9 صبح به موزه رسیدیم و داخل آنجا شدیم. حد فاصل  در ورودی تا ساختمان موزه حیاطی بسیار کوچک و راهرو مانند است که اتومبیل های مجلل!ساواک پارک شده.

اتومبیلهای تشریفاتی موجود در این قسمت شامل اتومبیل‌های متعلق به تیمسار نصیری و ارتشبد فردوست می‌باشد و دارای تجهیزات پیشرفته‌ای همچون تلویزیون، تلفن، یخچال و ... می‌باشد که در زمان خود بسیار منحصر بفرد بوده است.

قبل از بازدید داخل آمفی تئاتر کوچک موزه فیلم کوتاه "دقیقه های تا ابد" پخش شد که شامل تاریخچه موزه و خاطرات تعدادی از شیرزنان مبارز بود.

اردوی خوبی بود و تنها مشکل آن این بود که در حین بازدید از موزه صدای ضبط شده که محیط را مثل آن زمان ها می کرد پخش نشد.

موزه عبرت

 

موزه عبرت

در آنجا با شکنجه گرهایی مثل دکتر حسینی که شاه لقب دکتر را به او داده بود به دلیل حرفه ای بودن در شکنجه گری و در صورتی که تحصیلات وی تا چهارم ابتدایی بوده است، آرش که خودتان آن را به خوبی می شناسید و منوچهری که سبیل های بزرگی داشت، آشنا شدیم.

بقیه مطالب و تصاویر در ادامه مطلب


موزه عبرت


تاریخچه عملیات اجرایی زندان کمیته مشترک ساواک در سال 1311 به دستور رضا پهلوی (پهلوی اول) و با نظارت و طراحی آلمانی ها آغاز گردید و در سال 1316 به کاربری زندان و به نام توقیف خانه به بهره برداری رسید.

پس از سالها در بهمن ماه 1350 در اجرای دستور محمدرضا شاه کمیته مشترک ضد خرابکاری ساواک در محل موقت اطلاعات شهربانی تشکیل شد. با انحلال دو کمیته ساواک که در اوین مستقر بود و با تشکیل کمیته مشترک کلیه سرنخ های عملیاتی در اختیار این کمیته قرار گرفت و کلیه مأمورین دو کمیته قبلی ساواک مأمور به خدمت در این مکان شدند.
اوایل خرداد 1352 با اوج گیری مبارزات مردم و گروه­ها، ساختار کمیته مشترک، تجدید و توسعه یافت و با اصلاحاتی به تصویب شاه رسید. از اوایل همان سال این محل مهم­ترین محل بازداشت، شکنجه و تخلیه اطلاعاتی انقلابیون؛ به ویژه انقلابیون مسلمان بود.
به گفته ساواک و با مراجعه به اسناد تاریخی موجود، در سال های 1350 تا 1357 هزاران نفر از مبارزین و انقلابیون(زن ومرد) در عملیات­های کمیته مشترک، دستگیر و بازداشت شدند. ا

 


موزه عبرت

این کمیته محل استقرار خشن ترین، بی عاطفه ترین و عقده‌ای ترین شکنجه گران رژیم شاه بود؛ گو این­که هیچ بویی از انسانیت نبرده بودند و سبوعیت و وحشی گری آن­ها در تمامی اعمال و رفتارشان موج میزد.

موزه عبرت


موزه عبرت

موزه عبرت

موزه عبرتموزه عبرت
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 30 دی 1389    | توسط: **علــــی**    | طبقه بندی: روزنوشت، تصاویر،     | نظرات()